-
LCD TFT Display
-
Touch Screen TFT Display
-
Round TFT Display
-
TFT Color Display
-
AMOLED Display Module
-
Micro OLED Display
-
Bar Type TFT
-
Square TFT Display
-
High Brightness LCD Display
-
COB LCD Display
-
Sunlight Readable TFT
-
UART TFT Display
-
LCD Display Module
-
PMOLED Display
-
Epaper Display
-
LED Digital Display
-
Capacitive Touch Panel
1.54 Inch E-Ink Screen E-Paper Display with NFC Applicable and 144x200 Resolution
| Place of Origin | China |
|---|---|
| Brand Name | HuaXin |
| Certification | ISO14001/ISO9001/IATF16949 |
| Model Number | ESHX-Epaper154N01-A0 |
| Minimum Order Quantity | 1000 |
| Price | US$6-1.5 / 1 Piece(negotiation FOB ) |
| Packaging Details | blister+foam box+bubble bag+inside carton+master carton |
| Delivery Time | 6weeks~8weeks |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100K per month |
| Display Size | 1.54 Inch | Resolution | 152*152 |
|---|---|---|---|
| Outline Dimension | 37.32mm*31.8mm*1.14mm | Viewing Angle | 180° |
| Operating Voltage | 3.3V/5V | Interface Type | 3-wire SPI, 4-wire SPI |
Electronic paper finds extensive applications. Nowadays, many products are transitioning from traditional paper to electronic paper for their price tags. Electronic paper can display a wider array of images and can also be integrated into management systems, significantly enhancing the standardization of product management and employee productivity. It is a wise choice.
Our company offers a range of electronic paper options. Please specify your requirements, and we will provide you with professional and cost-effective services.
1.54 Inch E-Ink Screen E-paper display NFC Applicable
| Model NO. | ESHX-Epaper154N01-A0 |
| Feature | LED Backlight Display |
| Optimum Resolution | 152*152 |
| Type | E-Paper Didplay |
| Widescreen | Not Widescreen |
| Response Time | 8ms |
| 3D | Not 3D |
| Interface Type | USB/Spi/I80 |
| Driving | Static 5V |
| Viewing Angle | All O’clock |
| Working Temperature | 0ºC--35ºC |
| Storge Temperature | ’-10ºC--60ºC |
| Display Mode | Transmission |
| Transport Package | Carton |
| Specification | International Standard Packing |
| Trademark | ASK |
| Origin | Dong Guan China |
| HS Code | 8531200000 |
| Production Capacity | 10000PCS/Month |
| Resolution | 152*152 |
| Outline dimension | 37.32mm*31.8mm*1.14 |
| Display size | 27.512mm*27.512mm |
| Display color | black, white |
| Grey scale | 2 |
| Viewing angle | 180 O'clock |
| Operating voltage | 3.3V/5V |
| Interface Type | 3-wire SPI, 4-wire SPI |
E- paper Advantages:
- paper-like reading experience
- ultra wide view angle
- ultra low power consumption
- ultra thin
- eye protection
- environmental protection
- without backlight
E-paper Disadvantages
- suitable to lower temperature
- size is limited in the market
- color is limited and can't make full color
Huaxin Advantage:
- factory base located at inland city which has cost effective
- most advanced new equipment which can keep quality stable
- most processes using fully automatic equipment which has effeciency and stable quality
- professional engineers and production leaders who works in lcd field for more than 20 years
- self design for customized product
our certificates
- ISO14001/
- ISO9001/IATF16949
- SGS of LCD module
- Huaxin Technology (Enshi)Co.,LTD
- Hubei.Enshi
- Date of foundation:2009
- high technology enterprise mainly work on research and development, producing and sells LCD,LCM,TFT,backlight,OLED
- LCD includes: VA,TN, HTN, STN, FSTN, CSTN and other series
- LCM includes: COB,TBA, COG,TP,LED backlight and other series
- register capital:twenty million
- current staff:500+
- RD accounts for 10%
- QC accounts for 15%
| Annual Production Capacity | 2021 (Current) | 2022 (Goal) | 2023 (Challenge) | 2024 (Challenge) | 2025 (Challenge) | Remark | ||
| LCD Producton Capacity | 4.5 | 9 | 9 | 9 | 9 | Unit:thousands of logarithms/Day | ||
| LCM Producton Capacity | 70 | 150 | 300 | 450 | 450 | Unit:Thousand piece/Day | ||
| Backlight Producton Capacity | 100 | 200 | 300 | 500 | 500 | Unit:Thousand piece/Day | ||
| OLED Producton Capacity | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | Unit:Thousand piece/Day | ||
- supermarket retail lable
- e-book reading
- financial field
- smart healthcare
- smart transportation and smart home
- Reflective Display
- Bi-stable
- Low Power Consumption
- High Contrast and Readability
- Flexible and Lightweight
- Limited Color Capabilities
- Slow Refresh Rate
- Limited Color Capabilities
- Slow Refresh Rate:
- Limited Viewing Angles:
- Limited Brightness and Contrast
- Slower Image Updates
- Limited Availability of Larger Sizes
- Susceptibility to Environmental Factors


Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews